Koniec sezonu 2015

W dn. 9 grudnia po raz ostatni weszliśmy na nasze stanowisko archeologiczne. Jeszcze tego samego dnia wyruszyliśmy w drogę do polskiej stacji w Kairze, aby po kilku dniach spędzonych w eleganckim Heliopolis rozjechać się do domów. Niniejszy post publikujemy dosłownie w ostatniej chwili przed wyjazdem na lotnisko ostatniego członka misji, który najpóźniej ze wszystkich opuszcza Egipt. Będziemy tęsknić za wschodami słońca w Deir el-Bahari.


A przecież tak niedawno rozmontowywaliśmy naszą niesamowitą instalację... No, może nie całą. Ostatecznie postanowiliśmy nie ruszać zagrody ani dolnego zsypu, które być może jeszcze się komuś lub czemuś przysłużą. Tak, mimo że za nami już naprawdę ostatni sezon pracy na Gebel Ragab, mamy nadzieję, że wkrótce powrócimy do Luksoru i Teb Zachodnich. Obecnie nie marzymy o niczym więcej niż o świątecznym i noworocznym odpoczynku. Trzy miesiące ekstremalnych warunków, w jakich działała Misji Skalna, to stanowczo zbyt długo. Misji udało się w tym czasie zrealizować główny cel ostatnich tzw. sezonów technicznych. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że większość sympatyków kibicuje nam ze względu na hipotezy badawcze, które zakładają między innymi odkrycie nienaruszonego pochówku królewskiego na Gebel Ragab, a nie ze względu na zrzucanie tysięcy ton kamieni. Niestety, najśmielszą z hipotez musieliśmy zweryfikować negatywnie. Nie oznacza to jednak końca działań naszej misji w Egipcie, dlatego że zejście poniżej Gebel Ragab nie wyklucza sformułowania nowych pytań dotyczących lokalizacji domniemanego grobowca.


Aktualnie w planach mamy przeprowadzenie nieinwazyjnych badań geofizycznych na fragmentach posadzki świątyni Totmesa III przy zachodniej ścianie oraz w jej najbliższych okolicach. Prawdopodobnie takie badania będą mogły odbyć się przy współpracy z Misją Totmesa III w drugiej połowie przyszłego roku, o ile możemy liczyć na przychylność polskich Kolegów i uzyskamy pozwolenie od egipskiej służby starożytności. Oczywiście musimy również zgromadzić niezbędne środki. Przewidujemy obecność przynajmniej dwóch ekip specjalistów używających różnych technik badawczych, w tym prawdopodobnie nowoczesnego georadaru, aby zminimalizować ewentualne błędy w interpretacji odczytów. Natomiast całkiem nowym projektem Misji Skalnej, który chcielibyśmy zacząć realizować od lutego, będą zaledwie częściowo publikowane w ubiegłym wieku bądź całkiem nieznane grobowce skalne w Deir el-Bahari.


Szczegółowe sprawozdanie z działań Misji Skalnej odbędzie się dwukrotnie. Najpierw zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dn. 4 stycznia 2016 r. o godz. 18 do kawiarni „Południk Zero” przy ul. Wilczej 25 w Warszawie, gdzie tradycyjnie w roku akademickim prowadzimy comiesięczne krótkie spotkania egiptologiczne. Wykład wygłosi osobiście prof. Andrzej Niwiński, kierownik misji. Następna okazja to doroczne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Miłośników Egiptu „Herhor”, które zazwyczaj odbywa się na przełomie maja i czerwca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dokładny termin podamy później. Bądźcie z nami!

Komentarze